Historie

23 července, 2022

Rónin – historie skupiny – fáze 6

V mezidobí, nejprve T. Bergr skládal do šuplíku instaloval hudbu Rónin (CZ) na hudbení platformy, vytvářel videoklipy a posléze zkoušel doma v unplugged duu s P. Vedralem, ale pak vznikl nápad nahrát staré koncerty prověřené písně na další CD,  takže došlo k postupnému zesilování činnosti a vrcholem toho bylo oslovení nového člena Jaromíra Šimka na basu, jelikož bývalý basák M. Břečka netoužil už  pokračovat dál v hudební činnosti. Posledním střípkem do znovuobnovení činnosti byla budoucí  možnost koncertovat na Lomnických pivních slavnostech.

Tak snad se bude dařit a jméno Rónin (CZ) se znovu bude objevovat na koncertních soupiskách.

Rónin - promo - 2022 - zábradlí

Rónin – historie skupiny – fáze 5

V polovině září 2011 dochází ke změně bubeníka, kdy Jana Charouska nahrazuje Ondřej Plecháč, který působil se skupinou střídavě od léta 2010 zejména v období, když byl Jan Charousek v USA (celé vysokoškolské prázdniny) a dále od jara 2011. Po souvislé prázdninové 3 měsíční výluce J. Charouska v roce 2011 Ondřej plynule přešel do role plnohodnotného člena skupiny. Hlavní přínosem O. Plecháče by měla být bubenická zručnost a schopnost objevovat složitější kompozice. Celé snažení skupiny vyvrcholilo vydáním alba Oči a koncertováním nejen v krajských hudebních soutěžích. Bohužel do dění vstoupily potíže s nuceným opuštěním zkušebny (demolice) v červnu 2016 a těžkým hledáním nové, což prakticky znamenalo zmrazení činnosti.

Rónin - promo - 2011 - u dveří
Rónin - CD - Oči - 2016

Rónin – historie skupiny – fáze 4

Již o prázdninách roku 2009 bylo jasné, že se schyluje k personálním změnám uvnitř skupiny. Jelikož se baskytarista Marek Hanák nacházel v „radostném očekávání potomka“, tak se rozhodl skupinu opustit a věnovat se rodině. Podařilo se nám velmi brzy najít náhradu v podobě Martina Břečky, který, ač v basové hře absolutním nováčkem vše dokázal ve velmi krátké době nahradit pílí a tréninkem. K první společné zkoušce došlo 4. 10. 2009. Od této doby se repertoár neustále vybrušoval až do prvních koncertů…

Rónin - promo - 2009 - u zdi

Rónin – historie skupiny – fáze 3

Tuto sestavu inicioval bubeník Jan Charousek (bic), který na jaře roku 2007 nabídl Tomášovi Bergrovi (k, zp)své služby k obnovení skupiny a navíc sehnal prostory, kde je možné zkoušet a následně zakoupil nové bicí. Pak už jen zbývalo oslovit bývalého spoluhráče Petra Vedrala (k). Už na 1. zkoušce 15.6. bylo jasné, že je to hudebně „ono“ a tak došlo k oslovení posledního spoluhráče Marka Hanáka (bk) z první sestavy. Naštěstí nebyla velká práce ho přemluvit k obnovení spolupráce, takže 5. 7. 2007 došlo k prvnímu zkoušení kompletní sestavy…

Rónin - promo - 2008 - u zdi

Rónin – historie skupiny – fáze 2

Tato fáze nebyla tak dlouhá, jako ta první a nejsou o ní tak přesné záznamy, ani žádné fotografie. Nicméně, základní informace, co se týče časové osy, je ta, že proběhla zhruba 2 roky po rozpadu prvního složení skupiny. Opět ale po euforii z nalezení nového bubeníka Pavla Oravce skončila s jeho odchodem. Během tohoto období existence skupiny se nám ale podařilo docela dobře se sehrát i s novým basákem Michalem Valentou. Když se ale události opět spikly proti nám a došlo k druhému rozpadu skupiny vzaly tyto události oboum zbývajím zakládajícím členům Petrovi Vedralovi a Tomášovi Bergrovi na několik let chuť jakkoliv se pokoušet skupinu vzkřísit a u Tomáše Bergra to spíše vedlo k dlouhodobé „studiové“ práci doma u PC, kde postupně kompletoval dloho plánované a vysněné CD Dlouhá cesta k tobě.

Rónin -Dlouhá cesta k tobě

Rónin – historie skupiny – fáze 1

Jak to začalo? V mých osobních záznamech se mi podařilo dopátrat, nejzažšího datumu první zkoušky tehdy ještě tříčlenné skupiny na 27. září 1998. Skupina vznikla tehdy jako čistě lyžařská záležitost a kromě trenéra Tomáše Bergra (k) sestávala z jeho tehdejších svěřenců Petra Vedrala (k) a Marka Hanáka (bk), kteří se hraním cizích, ale i vlastních písní zdokonalovali a postupně sehrávali. Jelikož tehdy na blízku nebyl žádný bubeník, jako trio zůstali nejméně dalšího 1/2 roku, než se podařilo zkontaktovat tehdy začínající bubenici Lindu Fajxovou, s kterou se zkoušelo zhruba rok až rok a půl. Poté se skupina na čas rozpadla, jelikož ji opustila bubenice s kterou zanikly i veškeré momentální naděje a šance sehnat prostory zkušebny… Ještě před rozpadem se podařilo amatérsky nahrát 2 písně a poslat je do soutěže Jim Beam rock.

Ronin-promo-faze1
Rónin - první demo kazeta